
E-Switch
Product No:
700ASP7B21M2QE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 120V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.491
5.491
10
4.8982
48.982
25
4.63638
115.9095
50
4.46994
223.497
100
4.256
425.6
250
4.065772
1016.443
500
3.709123
1854.5615
1000
3.518904
3518.904
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | E-Switch |
| Type | Standard |
| Series | 700A |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Actuator Type | Round, Plunger |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 50,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Base Product Number | 700ASP7 |
| Voltage Rating - AC | 120 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | White |
| Current Rating (Amps) | 3A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |