
E-Switch
Product No:
700DP7B10M1RE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 20V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.422
6.422
10
5.7855
57.855
25
5.4948
137.37
50
5.26224
263.112
100
5.087725
508.7725
250
4.826076
1206.519
500
4.419077
2209.5385
1000
4.215568
4215.568
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | E-Switch |
| Type | Standard |
| Series | 700 |
| Circuit | DPDT |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Actuator Type | Round, Plunger |
| Mounting Type | Panel Mount, Rear |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 50,000 Cycles |
| Mechanical Life | 50,000 Cycles |
| Switch Function | On-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 700DP7 |
| Voltage Rating - AC | 20 V |
| Voltage Rating - DC | 20 V |
| Color - Actuator/Cap | White |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.35mm Dia |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |