
Century Spring Corp
Product No:
7013CS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
COMP O=2.25,L=10.00,W= .375
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
40.6695
40.6695
50
38.6346
1931.73
150
36.601286
5490.1929
300
34.567868
10370.3604
500
30.501061
15250.5305
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Century Spring Corp |
| Rate | 250.0 lbs/in |
| Finish | Zinc |
| Series | - |
| Package | Box |
| Material | Hard Drawn |
| End Style | Closed |
| Free Length | 10.000" (254.00mm) |
| Wire Diameter | 0.375" (9.53mm) |
| Product Status | Active |
| Diameter - Inside | 1.500" (38.10mm) |
| Diameter - Outside | 2.250" (57.15mm) |