
RAF Electronic Hardware
Product No:
7019-SS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
5/16HD X 0.1250 X 8-32THD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9665
1.9665
5
1.8696
9.348
10
1.82115
18.2115
25
1.77194
44.2985
50
1.72273
86.1365
100
1.62431
162.431
250
1.52589
381.4725
500
1.47668
738.34
1000
1.427451
1427.451
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Shoulder Screw |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.156" (3.97mm) |
| Thread Size | #8-32 |
| Head Diameter | 0.313" (7.94mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Cheese Head |
| Length - Overall | 0.469" (11.91mm) 15/32" |
| Length - Below Head | 0.313" (7.94mm) |