
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
70232-115LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER 24POS PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.8145
1.8145
10
1.58175
15.8175
25
1.51468
37.867
50
1.48105
74.0525
100
1.413695
141.3695
250
1.279042
319.7605
500
1.178076
589.038
1000
1.009774
1009.774
2500
0.942457
2356.1425
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural, White |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | Metral® |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 4 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Connector Style | - |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 70232 |
| Number of Positions | 24 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |