
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
70234-111LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER 96POS PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.2415
6.2415
10
5.64585
56.4585
25
5.33406
133.3515
50
5.20391
260.1955
100
4.943705
494.3705
250
4.423352
1105.838
500
4.163147
2081.5735
1000
3.642766
3642.766
2500
3.460622
8651.555
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural, White |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | Metral® |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 4 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Connector Style | - |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 70234 |
| Number of Positions | 96 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |