
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
70236-103LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER BLADE PWR 8POS PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.294
4.294
10
3.8988
38.988
25
3.69246
92.3115
50
3.60658
180.329
100
3.43482
343.482
250
3.005458
751.3645
500
2.919597
1459.7985
1000
2.490244
2490.244
2500
2.318504
5796.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural, White |
| Pitch | 0.236" (6.00mm) |
| Series | Metral® |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Press-Fit |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Male Blades |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 4 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Connector Style | Blade Power |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 70236 |
| Number of Positions | 8 |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Layout, Typical | 8 Power |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |