
RAF Electronic Hardware
Product No:
7090-SS-20
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
5/16HD X 25/32 X 8-32 THD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.455
8.455
5
8.2308
41.154
10
8.0085
80.085
25
7.7862
194.655
50
7.34122
367.061
100
7.11873
711.873
250
6.451336
1612.834
500
6.228884
3114.442
1000
6.006422
6006.422
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Panel Screw |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.156" (3.97mm) |
| Thread Size | #8-32 |
| Head Diameter | 0.313" (7.94mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Pan Head |
| Length - Overall | 0.938" (23.81mm) |
| Base Product Number | 7090-SS |
| Length - Below Head | 0.781" (19.84mm) 25/32" |