
RAF Electronic Hardware
Product No:
7100-AL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
3/8HD X 5/16 TL X 4-40 THD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1185
2.1185
5
2.0121
10.0605
10
1.95985
19.5985
25
1.90684
47.671
50
1.85383
92.6915
100
1.74781
174.781
250
1.641904
410.476
500
1.588932
794.466
1000
1.53597
1535.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Thumb Screw |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Aluminum |
| Drive Type | - |
| Head Height | 0.188" (4.76mm) |
| Thread Size | #4-40 |
| Head Diameter | 0.375" (9.53mm) 3/8" |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 0.625" (15.88mm) 5/8" |
| Length - Below Head | 0.438" (11.11mm) |