
C&K
Product No:
7101J16ZBE22
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.9345
10.9345
10
9.85245
98.5245
25
9.43958
235.9895
50
8.97541
448.7705
100
8.614315
861.4315
250
8.098484
2024.621
500
7.479502
3739.751
1000
7.221577
7221.577
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | 7000 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Actuator Type | Concave (Standard V) |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 7101J |
| Voltage Rating - AC | 20 V |
| Voltage Rating - DC | 20 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 20.32mm x 12.70mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |