
C&K
Product No:
7101J16ZGE22
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.267
11.267
10
10.1821
101.821
25
9.69228
242.307
50
9.20227
460.1135
100
8.87566
887.566
250
8.331082
2082.7705
500
7.623218
3811.609
1000
6.739062
6739.062
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | 7000 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Actuator Type | Concave (Standard V) |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 7101J |
| Voltage Rating - AC | 120 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 20.32mm x 12.70mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |