
C&K
Product No:
7101J1AQE3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.341
8.341
10
7.4917
74.917
25
7.1459
178.6475
50
6.83848
341.924
100
6.569535
656.9535
250
6.223792
1555.948
500
5.762757
2881.3785
1000
5.493831
5493.831
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | 7000 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Actuator Type | Concave (Standard V) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 7101J |
| Voltage Rating - AC | 120 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | Red |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 17.96mm x 10.62mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |