
C&K
Product No:
7101J50V6QE1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.723
11.723
10
10.58775
105.8775
25
10.07836
251.959
50
9.56878
478.439
100
9.22906
922.906
250
8.66286
2165.715
500
7.926819
3963.4095
1000
7.007438
7007.438
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | 7000 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Actuator Type | Concave (Standard V) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 7101J |
| Voltage Rating - AC | 120 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | White |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 15.24mm x 12.70mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |