
C&K
Product No:
7103J1ZQE2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.968
8.968
10
8.07785
80.7785
25
7.73984
193.496
50
7.35927
367.9635
100
7.06325
706.325
250
6.640272
1660.068
500
6.132744
3066.372
1000
5.921264
5921.264
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | 7000 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Actuator Type | Concave (Standard V) |
| Mounting Type | Panel Mount, Flange |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 40,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-Off-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 7103J |
| Voltage Rating - AC | 120 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 17.96mm x 10.62mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |