
C&K
Product No:
7107J91CGE22
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.8725
12.8725
10
11.6299
116.299
25
11.07016
276.754
50
10.51042
525.521
100
10.137355
1013.7355
250
9.515428
2378.857
500
8.706921
4353.4605
1000
7.463076
7463.076
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | 7000 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Actuator Type | Paddle |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 40,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-Off-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 7107J |
| Voltage Rating - AC | 120 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 15.24mm x 12.70mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |