
C&K
Product No:
7108SCWZQE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.823
9.823
10
8.8502
88.502
25
8.47932
211.983
40
8.062175
322.487
80
7.737874
619.02992
230
7.274482
1673.13086
440
6.718466
2956.12504
945
6.48679
6130.01655
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | 7000 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Tray |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Illumination | Non-Illuminated |
| Actuator Type | Standard Round |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Bushing Thread | 1/4-40 |
| Product Status | Active |
| Actuator Length | 10.67mm |
| Electrical Life | 40,000 Cycles |
| Switch Function | On-Mom |
| Actuator Material | Brass, Chrome Plated |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Base Product Number | 7108SC |
| Voltage Rating - AC | 120 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 6.35mm Dia |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |