
RAF Electronic Hardware
Product No:
7112-SS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
THUMB SCREW KNOB 1/4"-20
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.337
2.337
5
2.2192
11.096
10
2.1603
21.603
25
2.10178
52.5445
50
2.04345
102.1725
100
1.926695
192.6695
250
1.80994
452.485
500
1.751572
875.786
1000
1.693185
1693.185
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Thumb Screw |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | - |
| Head Height | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Head Diameter | 0.500" (12.70mm) 1/2" |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 0.750" (19.05mm) 3/4" |
| Length - Below Head | 0.500" (12.70mm) 1/2" |