71130SCS
Century Spring Corp
Product No:
71130SCS
Manufacturer:
Century Spring Corp
Description:
COMP O= .360,L= 1.25,W= .040
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 40
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Century Spring Corp
Rate 12.0 lbs/in
Finish None
Series -
Package Box
Material Stainless Steel
End Style Closed & Ground
Free Length 1.250" (31.75mm)
Wire Diameter 0.040" (1.02mm)
Product Status Active
Diameter - Inside 0.280" (7.11mm)
Diameter - Outside 0.360" (9.14mm)