
Mill-Max Manufacturing Corp.
Product No:
714-43-102-31-018000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN SOCKET SIP 2POS GOLD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7125
0.7125
10
0.66975
6.6975
25
0.60306
15.0765
50
0.53599
26.7995
100
0.51357
51.357
250
0.46892
117.23
500
0.446595
223.2975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Mill-Max Manufacturing Corp. |
| Type | SIP |
| Series | 714 |
| Package | Bulk |
| Features | Carrier |
| Termination | Solder |
| Pitch - Post | 0.100" (2.54mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Housing Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester |
| Contact Resistance | - |
| Base Product Number | 714-43 |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Current Rating (Amps) | 3 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Material - Post | Brass Alloy |
| Termination Post Length | 0.170" (4.32mm) |
| Contact Material - Mating | Beryllium Copper |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | 30.0µin (0.76µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions or Pins (Grid) | 2 (1 x 2) |