
Mill-Max Manufacturing Corp.
Product No:
714-43-103-41-001000
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 3POS 0.1 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.4875
14.4875
10
12.84305
128.4305
25
12.34886
308.7215
50
11.85486
592.743
100
11.196225
1119.6225
250
10.20832
2552.08
500
9.549704
4774.852
1000
8.75939
8759.39
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Mill-Max Manufacturing Corp. |
| Style | Board to Board |
| Series | 714 |
| Package | Tube |
| Features | Carrier |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Circular |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Beryllium Copper |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 714-43 |
| Insulation Material | Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester |
| Number of Positions | 3 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.134" (3.40mm) |
| Current Rating (Amps) | 3A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | 200.0µin (5.08µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |