
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
715P10354JA3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 400VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.698
2.698
10
2.18025
21.8025
50
1.90285
95.1425
100
1.665065
166.5065
500
1.268592
634.296
1000
1.110018
1110.018
2500
1.070374
2675.935
5000
1.030731
5153.655
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Series | Orange Drop® 715P |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 10000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber |
| Lead Spacing | 0.500" (12.70mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.299" Dia x 0.701" L (7.60mm x 17.80mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 200V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Height - Seated (Max) | 0.610" (15.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |