
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
715P10396KA3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 10000PF 10% 600VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0425
2.0425
10
1.6492
16.492
50
1.43944
71.972
100
1.259415
125.9415
500
0.959576
479.788
1000
0.839629
839.629
2500
0.809647
2024.1175
5000
0.779656
3898.28
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Series | Orange Drop® 715P |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 10000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber |
| Lead Spacing | 0.689" (17.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.358" Dia x 0.902" L (9.10mm x 22.90mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 200V |
| Voltage Rating - DC | 600V |
| Height - Seated (Max) | 0.654" (16.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |