
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
715P15311NA3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.015UF 1% 100VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6265
4.6265
10
4.1629
41.629
50
3.60753
180.3765
100
3.14507
314.507
500
2.590042
1295.021
1000
2.405039
2405.039
2500
2.358793
5896.9825
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Series | Orange Drop® 715P |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±1% |
| Capacitance | 0.015 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.291" Dia x 0.571" L (7.40mm x 14.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 70V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.602" (15.30mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |