
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
715P153512LD3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.015UF 5% 1.2KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.4935
4.4935
10
4.04795
40.4795
50
3.50854
175.427
100
3.05862
305.862
500
2.518887
1259.4435
1000
2.338966
2338.966
2500
2.293984
5734.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Series | Orange Drop® 715P |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.015 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber |
| Lead Spacing | 0.720" (18.30mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.280" Dia x 0.701" L (7.10mm x 17.80mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 475V |
| Voltage Rating - DC | 1200V (1.2kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.591" (15.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |