
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
715P153516MD3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.015UF 5% 1.6KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.3865
5.3865
10
4.8488
48.488
50
4.20223
210.1115
100
3.663485
366.3485
500
3.016972
1508.486
1000
2.801474
2801.474
2500
2.7476
6869
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Series | Orange Drop® 715P |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.015 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber |
| Lead Spacing | 1.094" (27.79mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.591" Dia x 1.650" L (15.00mm x 41.90mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 500V |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.882" (22.40mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |