
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
715P22256JD3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 2200PF 5% 600VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.6575
3.6575
10
2.9507
29.507
50
2.53745
126.8725
100
2.301375
230.1375
500
1.711273
855.6365
1000
1.593245
1593.245
2500
1.53424
3835.6
5000
1.504734
7523.67
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Series | Orange Drop® 715P |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 2200 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber |
| Lead Spacing | 0.375" (9.52mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.331" Dia x 0.701" L (8.40mm x 17.80mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 200V |
| Voltage Rating - DC | 600V |
| Height - Seated (Max) | 0.622" (15.80mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |