
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
715P27311NA3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.027UF 1% 100VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9615
3.9615
10
3.5682
35.682
50
3.09225
154.6125
100
2.69572
269.572
500
2.220036
1110.018
1000
2.061462
2061.462
2500
2.021818
5054.545
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Series | Orange Drop® 715P |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±1% |
| Capacitance | 0.027 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.350" Dia x 0.571" L (8.90mm x 14.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 70V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.661" (16.80mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |