
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
715P332516LD3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 3300PF 5% 1.6KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.921
4.921
10
4.42605
44.2605
50
3.83553
191.7765
100
3.34381
334.381
500
2.753765
1376.8825
1000
2.557068
2557.068
2500
2.507896
6269.74
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Series | Orange Drop® 715P |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 3300 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber |
| Lead Spacing | 0.720" (18.30mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.402" Dia x 1.252" L (10.20mm x 31.80mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 500V |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.693" (17.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |