
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
71609-302LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD SMD R/A
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2065
1.2065
10
1.0184
10.184
100
0.91447
91.447
500
0.748182
374.091
1000
0.665048
665.048
5000
0.581913
2909.565
10000
0.552824
5528.24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | Dubox™ |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Industrial, Telecommunications |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount, Right Angle |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Gray |
| Insulation Height | 0.230" (5.85mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 71609 |
| Insulation Material | Thermoplastic, Glass Filled |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |