
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
716P10256JD3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 1000PF 5% 600VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.28
2.28
10
1.8449
18.449
50
1.61006
80.503
100
1.40885
140.885
500
1.073424
536.712
1000
0.939246
939.246
2500
0.905702
2264.255
5000
0.872157
4360.785
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Series | Orange Drop® 716P |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber |
| Lead Spacing | 0.500" (12.70mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.701" L x 0.272" W (17.80mm x 6.90mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 200V |
| Voltage Rating - DC | 600V |
| Height - Seated (Max) | 0.713" (18.10mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |