
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
716P10454LA3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.534
3.534
10
2.8462
28.462
50
2.44777
122.3885
100
2.220055
222.0055
500
1.650796
825.398
1000
1.536948
1536.948
2500
1.480024
3700.06
5000
1.451562
7257.81
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Series | Orange Drop® 716P |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | Audio; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber |
| Lead Spacing | 1.031" (26.20mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.252" L x 0.421" W (31.80mm x 10.70mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 200V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Height - Seated (Max) | 0.953" (24.20mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |