
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
71918-016LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.349
1.349
10
1.14285
11.4285
100
1.026095
102.6095
500
0.839534
419.767
1000
0.746263
746.263
5000
0.652982
3264.91
10000
0.620331
6203.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Quickie™ |
| Package | Tube |
| Features | Keying Slot, Mounting Flange |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Gray |
| Insulation Height | 0.685" (17.40mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 71918 |
| Insulation Material | Thermoplastic, Glass Filled |
| Number of Positions | 16 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.114" (2.90mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | 0.228" (5.80mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |