
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
71918-206LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4725
1.4725
10
1.2787
12.787
100
1.14304
114.304
500
0.952565
476.2825
1000
0.816487
816.487
5000
0.723948
3619.74
10000
0.707626
7076.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Quickie™ |
| Package | Tube |
| Features | Keying Slot, Mounting Flange |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Lock/Eject Hooks, Short |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Gray |
| Insulation Height | 0.685" (17.40mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 71918 |
| Insulation Material | Thermoplastic, Glass Filled |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.114" (2.90mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | 0.228" (5.80mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |