
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
71920-307LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 7POS 0.1 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1115
1.1115
10
0.93575
9.3575
100
0.84037
84.037
500
0.687553
343.7765
1000
0.611164
611.164
5000
0.534764
2673.82
10000
0.508032
5080.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | Dubox™ |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Industrial, Telecommunications |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle, Bottom or Top Entry |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Blue |
| Insulation Height | 0.335" (8.51mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 71920 |
| Insulation Material | Thermoplastic, Glass Filled |
| Number of Positions | 7 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.122" (3.10mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |