
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
71991-302LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4845
0.4845
10
0.4237
4.237
100
0.3496
34.96
500
0.303962
151.981
1000
0.250772
250.772
5000
0.220381
1101.905
10000
0.205181
2051.81
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Board |
| Series | Dubox™ |
| Package | Tube |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Industrial, Telecommunications |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Receptacle, Bottom or Top Entry |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Blue |
| Insulation Height | 0.275" (6.99mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 71991 |
| Insulation Material | Thermoplastic, Glass Filled |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | 11.04mm |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |