
C&K
Product No:
7201J1ABE2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.9105
12.9105
10
11.66125
116.6125
25
11.0998
277.495
40
10.538588
421.54352
80
10.164288
813.14304
240
9.540774
2289.78576
440
8.73011
3841.2484
960
7.717562
7408.85952
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | 7000 |
| Circuit | DPDT |
| Package | Tray |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Actuator Type | Concave (Standard V) |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 7201J |
| Voltage Rating - AC | 20 V |
| Voltage Rating - DC | 20 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 17.96mm x 10.62mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |