
C&K
Product No:
7201J1CQE2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.3715
11.3715
10
10.27615
102.7615
25
9.7812
244.53
40
9.286725
371.469
80
8.956961
716.55688
230
8.407414
1933.70522
440
7.693081
3384.95564
945
6.800812
6426.76734
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | 7000 |
| Circuit | DPDT |
| Package | Tray |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Actuator Type | Concave (Standard V) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 7201J |
| Voltage Rating - AC | 120 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 17.96mm x 10.62mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |