
C&K
Product No:
7205J19ZQE12
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.7695
19.7695
10
17.95025
179.5025
25
17.14332
428.583
50
16.23588
811.794
100
15.63073
1563.073
250
14.622286
3655.5715
500
12.480625
6240.3125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | 7000 |
| Circuit | DPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Actuator Type | Concave (Curved) |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 40,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | Mom-Off-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 7205J |
| Voltage Rating - AC | 120 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | White |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 38.74mm x 16.46mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |