
C&K
Product No:
7205J60V6BE2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.6465
15.6465
10
14.02485
140.2485
25
13.40792
335.198
50
12.71442
635.721
100
12.25215
1225.215
250
11.481548
2870.387
500
10.63392
5316.96
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | 7000 |
| Circuit | DPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Actuator Type | Paddle |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 40,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | Mom-Off-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 7205J |
| Voltage Rating - AC | 20 V |
| Voltage Rating - DC | 20 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 0.4VA (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 15.24mm x 12.70mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |