
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
72479-1111LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 60POS FREE HANGING
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.3735
14.3735
10
12.73855
127.3855
25
12.24854
306.2135
50
11.75853
587.9265
100
11.105215
1110.5215
250
10.125328
2531.332
500
9.47207
4736.035
1000
8.688187
8688.187
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Gray |
| Pitch | - |
| Series | Metral® |
| Package | Bag |
| Features | Latch Fingers |
| Termination | IDC |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 5 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 1000V |
| Connector Style | - |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 72479 |
| Number of Positions | 60 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |