
Littelfuse Inc.
Product No:
72R090XPR
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PTC RESET FUSE 72V 900MA RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7885
0.7885
5
0.7695
3.8475
10
0.74575
7.4575
50
0.627
31.35
100
0.520505
52.0505
250
0.473214
118.3035
500
0.402249
201.1245
1000
0.35492
354.92
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Polymeric |
| Series | POLY-FUSE®, 72R |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Ratings | - |
| Lead Spacing | 0.201" (5.10mm) |
| Time to Trip | 7.2 s |
| Current - Max | 40 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 72V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.441" Dia x 0.122" T (11.20mm x 3.10mm) |
| Current - Trip (It) | 1.8 A |
| Height - Seated (Max) | 0.622" (15.80mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 900 mA |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 200 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 470 mOhms |