
Littelfuse Inc.
Product No:
72R110XU
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PTC RESET FUSE 72V 1.1A RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9405
0.9405
5
0.9139
4.5695
10
0.855
8.55
50
0.70794
35.397
100
0.589855
58.9855
250
0.575168
143.792
500
0.486666
243.333
1000
0.42768
427.68
5000
0.383439
1917.195
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Polymeric |
| Series | POLY-FUSE®, 72R |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Lead Spacing | 0.201" (5.10mm) |
| Time to Trip | 8.2 s |
| Current - Max | 40 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 72V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.512" Dia x 0.122" T (13.00mm x 3.10mm) |
| Current - Trip (It) | 2.2 A |
| Height - Seated (Max) | 0.717" (18.20mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 1.1 A |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 150 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 380 mOhms |