
Littelfuse Inc.
Product No:
72R160XF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
PTC RESET FUSE 72V 1.6A RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.2065
1.2065
5
1.1723
5.8615
10
1.09725
10.9725
50
0.90801
45.4005
100
0.756675
75.6675
250
0.737732
184.433
500
0.624245
312.1225
1000
0.548578
548.578
5000
0.491834
2459.17
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Polymeric |
| Series | POLY-FUSE®, 72R |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Lead Spacing | 0.201" (5.10mm) |
| Time to Trip | 11.4 s |
| Current - Max | 40 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Voltage - Max | 72V |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cURus, TUV |
| Thickness (Max) | - |
| Size / Dimension | 0.600" Dia x 0.122" T (15.24mm x 3.10mm) |
| Current - Trip (It) | 3.2 A |
| Height - Seated (Max) | 0.850" (21.60mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 1.6 A |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 90 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 220 mOhms |