
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
73347-704LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER SMD 4POS 2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1875
1.1875
10
1.00415
10.0415
100
0.90155
90.155
500
0.737637
368.8185
1000
0.65568
655.68
5000
0.573724
2868.62
10000
0.545034
5450.34
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | Minitek® |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 2 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 200V (AC/DC) |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Cream |
| Insulation Height | 0.244" (6.20mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 73347 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 2A (AC/DC) |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | 0.157" (4.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 78.7µin (2.00µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 30.0µin (0.76µm) |