
C&K
Product No:
7401J11ZQE22
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
25.2795
25.2795
10
22.9577
229.577
25
21.926
548.15
50
20.7651
1038.255
100
19.991325
1999.1325
250
18.70151
4675.3775
500
15.962375
7981.1875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | C&K |
| Series | 7000 |
| Circuit | 4PDT |
| Package | Bulk |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Actuator Type | Concave (Standard V) |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 100,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Solder Lug |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 7401J |
| Voltage Rating - AC | 120 V |
| Voltage Rating - DC | 28 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC/DC) |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 19.05mm x 10.41mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |