
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
74355-1042LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 8POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.1275
6.1275
10
5.5423
55.423
25
5.23602
130.9005
60
5.108312
306.49872
120
4.852999
582.35988
240
4.342136
1042.11264
480
4.0867
1961.616
960
3.575866
3432.83136
2400
3.397076
8152.9824
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | LATCH-N-LOK™ |
| Package | Tray |
| Features | Board Guide, Ground Pin, Shielded |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VDC |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.715" (18.16mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 74355 |
| Insulation Material | Thermoplastic |
| Number of Positions | 8 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | - |
| Contact Length - Post | 0.130" (3.30mm) |
| Current Rating (Amps) | 2.5A |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold or Gold, GXT™ |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |