
Würth Elektronik
Product No:
744119
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 890UH 2A 400 MOHM TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.8565
7.8565
25
6.55044
163.761
100
5.80165
580.165
250
5.1471
1286.775
500
4.678769
2339.3845
1000
3.74301
3743.01
2500
3.27466
8186.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Würth Elektronik |
| Type | Toroidal |
| Series | WE-SI |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 890 µH |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Vertical (Open) |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 1.181" Dia x 0.551" W (30.00mm x 14.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 400mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 2 A |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | 850kHz |
| Current - Saturation (Isat) | 900mA |
| Inductance Frequency - Test | 10 kHz |