
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
74741-101LF
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER 30POS PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.351
4.351
10
3.9501
39.501
25
3.7411
93.5275
50
3.65408
182.704
100
3.480135
348.0135
250
3.045092
761.273
500
2.958091
1479.0455
1000
2.523076
2523.076
2500
2.349074
5872.685
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol ICC (FCI) |
| Color | Natural, White |
| Pitch | 0.079" (2.00mm) |
| Series | Metral® |
| Package | Tube |
| Features | Board Guide |
| Termination | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Male Pins |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 5 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Connector Style | - |
| Connector Usage | - |
| Number of Columns | - |
| Base Product Number | 74741 |
| Number of Positions | 30 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Contact Layout, Typical | - |
| Contact Finish Thickness | 30.0µin (0.76µm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |