
Texas Instruments
Product No:
74AC11244DW
Manufacturer:
Package:
24-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC BUF NON-INVERT 5.5V 24SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.7525
3.7525
10
3.3744
33.744
25
3.1901
79.7525
100
2.76469
276.469
250
2.622912
655.728
500
2.353511
1176.7555
1000
1.984892
1984.892
2500
1.885646
4714.115
5000
1.814756
9073.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Buffer, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Base Product Number | 74AC11244 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 4 |