
onsemi
Product No:
74AC245MTC
Manufacturer:
Package:
20-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC TXRX NON-INVERT 6V 20TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.75335
7.5335
25
0.71478
17.8695
100
0.54872
54.872
250
0.484918
121.2295
500
0.459401
229.7005
1000
0.357314
357.314
2500
0.339454
848.635
5000
0.326686
1633.43
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | 74AC |
| Package | Tube |
| Input Type | - |
| Logic Type | Transceiver, Non-Inverting |
| Output Type | 3-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 2V ~ 6V |
| Number of Elements | 1 |
| Base Product Number | 74AC245 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 20-TSSOP |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA |
| Number of Bits per Element | 8 |